Jak podaje portal "Wirtualna Polska", w miniony weekend część karetek "Meditransu" nie wyjechała na ulice Warszami. Było to wynikiem braku porozumienia pomiędzy ratownikami medycznymi a ich pracodawcami. Do sprawy postanowiło włączyć się ministerstwo zdrowia, by jak najszybciej zakończyć trwającey kryzys.

Protest ratowników medycznych

Trwa akcja protestacyjna ratowników medycznych, których nie satysfakcjonuje przedstawiona przez władze stawki wynagrodzenia. PAP informuje, że ratownicy medyczni zaapelowali do marszałka województwa mazowieckiego o odwołanie dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie. Podobne rządanie dotyczy zastępcy do spraw technicznych.

Ratownicy medczyni zarzucają przełożonym brak jakiejkolwiek woli podjęcia dialogu. Podkreślają, że prowadzone do tej pory negocjacje utknęły w martwym punkcie, po tym, jak przedstawiono im niesatysfakcjonującą stawkę. Władze "Meditransu" proponują ratownikom stawkę w wyskości 40 zł za godzinę. W to wliczony jest dodatek wyjazdowy. W innych stacjach ratownictwa medycznego stawka ta jest blisko 20 zł wyższa i sięga niemal 60 zł.

W weekend część karetek "Meditransu" nie wyjechało na ulice stolicy. Z informacji przekazanych przez PAP wynika, że ponad 20 załóg nie pracowało w sobotę. W niedzielę było ich 30. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że to nie stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Warszawy.

Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman

Z pomocą ministerstwa

Resort zdrowia ocenia, że sporu nie da się zażegnać bez zaangażowania ze strony ministerstwa. Na ponieziałek 4 października zaplanowano rozmowy z ratownikami "Meditransu". Mają rozpocząć się w południe i być prowadzone przez wiceszefa ministerstwa zdrowia - Waldemara Kraskę.

"Musimy szybko rozładować problem powstały - według naszej wiedzy - z winy pracodawcy" - wskazuje rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz / YouTube:  Radio Lublin
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz / YouTube: Radio Lublin
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz / YouTube: Radio Lublin

Myślicie, że problem uda się szybko rozwiązać?

To też może cię zainteresować: Ojciec Tadeusz Rydzyk z ogromnym wsparciem ze strony władzy. NIK ujawnia zaskakujące szczegóły

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Beata Kozidrak wróciła na scenę. Nie spodziewała się takiego przywitania. Nie zabrakło łez

O tym się mówi: Rząd ogłasza nowe dodatki dotyczące ogrzewania na 2022 rok. Nie wszystkich jednak będą dotyczyć