Jak podaje portal "O2", naukowcy początkowo myśleli, że mają do czynienia z planetą karłowatą. Dopiero po bardziej dokładnych badaniach udało się ustalić, że mamy do czynienia z kometą zmierzającą do Układu Słonecznego. Rozmiary obiektu są imponujące, dość powiedzieć, że to najprawdopodobniej największa do tej pory kometa w historii!

Gigantyczna kometa pędzi w stronę Układu Słonecznego

Kometa Bernardinelli-Bernstein swoim rozmiarem przewyższa inne tego rodzaju obiekty 1000-krotnie. Z szacunków naukowców wynika, że jej średnica może sięgać 200 kilometrów. Jej olbrzymie wymiary sprawiły, że początkowo brano pod uwagę możliwość, że jest to planeta karłowata. Zdaniem badaczy wynika, że może być to największy tego rodzaju obiekt, jaki udało się do tej pory odkryć.

Kometa Bernardinelli-Bernstein/ YouTube @Scott Manley
Kometa Bernardinelli-Bernstein/ YouTube @Scott Manley
Kometa Bernardinelli-Bernstein/ YouTube @Scott Manley

Z najnowszych badań wynika, że w obrębie Układu Słonecznego kometa Bernardinelli-Bernstein znajdzie się za około dekadę. Najbliżej Słońca ma znaleźć się w 2031 roku - będzie wówczas w odległości 10,97 jednostek astronomicznych.

Naukowcy uspokajają, gigantyczny obiekt nie stanowi dla naszej planety żadnego zagrożenia. Ostatni raz kometa Bernardinelli-Bernstein pojawiła się w naszym układzie planetarnym około 3 milionów lat temu. Badacze nie kryją zadowolenia faktem, że mają możliwość badania i obserwowania prawdopodobnie największej komety, jaką udało się do tej pory odkryć.

Udało się ją dostrzec bardzo wcześnie, co pozwoli na przeprowadzenie dokładnych obserwacji tego, jak zmienia się obiekt wraz ze zmniejszeniem się jego odległości od Słońca.

Kometa/ YouTube @Scott Manley
Kometa/ YouTube @Scott Manley
Kometa/ YouTube @Scott Manley

Co sądzicie o tym wyjątkowym odkryciu?

To też może cię zainteresować: Nietypowa rocznica ślubu. Tej imprezy nie zapomni nikt. Jak świętowali Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dwie siostry chciały pożegnać mamę ostatni raz. Gdy zajrzały do wnętrza trumny nie były w stanie powstrzymać emocji. Co się stało

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się podjąć natychmiastowe działania. Czy wszystkie karetki wyjadą na ulice jednego z dużych miast