Jak podaje portal "Goniec", prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił wysokość stawki mocowej, która będzie obowiązywała od 2022 roku. Na podwyżki rzędu ponad 26 proc. muszą przygotować się praktycznie wszyscy odbiorcy.

Czeka nas wzrost opłaty mocowej

Od stycznia 2022 roku rachunki za energię elektryczną znów wzrosną w związku ze zmianą stawki opłaty mocowej. Na najmniejszą podwyżkę mogą liczyć gospodarstwa domowe, w których zużycie prądu w skali roku nie przekracza 0,5 MWh - w ich przypadku będzie to 2,37 więcej miesięcznie.

Licznik energii elektrycznej/YouTube @Panele Fotowoltaiczne
Licznik energii elektrycznej/YouTube @Panele Fotowoltaiczne
Licznik energii elektrycznej/YouTube @Panele Fotowoltaiczne

Gospodarstwa zużywające od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą co miesiąc o 5,68 zł. W przypadku zużycia na poziomie 1,2-2,8 MWh opłata mocowa wzrośnie 9,46 zł. Po przekroczeniu 2,8 KWh zapłacimy o 13,25 zł więcej co miesiąc.

Nowymi stawkami zostaną również objęci użytkownicy taryfy C1, których zamówiona moc wynosi do 16 kW. Jest to ogromna zmiana dla wskazanej grupy - przekracza ona 26 proc.

Zmiany wprowadzone w regulacjach ustawy o rynku mocy wprowadzają uzależnienie odbiorców podłączonych do sieci średnich i wysokich napięć od tzw. "krzywej poboru". Wykazuje ona różnicę poboru mocy między godzinami największego i najmniejszego poboru. Jak wyjaśnia prezes URE Rafał Gowin, ów podział ma się przełożyć "na większą stabilność poboru energii".

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Środki z opłaty mocowej mają pokryć koszty utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, ich modernizowania, a także budowania nowych. Gowin dodaje, że ma również "aktywizować zarządzanie zużyciem energii i uelastyczniać popyt na nią".

Co sądzicie o podwyżce opłaty mocowej?

To też może cię zainteresować: Musimy przygotować się na poważne podwyżki cen mięsa. Wydają się być już przesądzone. O ile drożej będzie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w osatatnich dniach: Jak układają się relacje Piotra Żyły i Marceliny Ziętek? Ukochana skoczka zdecydowała się na bardzo odważny krok. O czym mowa

O tym się mówi: Przykre wieści płyną ze świata kina. Odszedł znany aktor. Widzowie pokochali go za występy w "07 Zgłoś się" oraz w "Świecie według Kiepskich"