Jak podaje portal "Gazeta", część seniorów może liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci 500 zł. Niestety o ich przyznanie nie mogą starać się wszyscy. Aby otrzymać świadczenie należy spełnić przewidziane przez ustawodawcę warunki. Jakie?

500 plus dla seniorów

Już niebawem seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Aby je otrzymać trzeba nie tylko złożyć odpowiedni wniosek, ale także spełnić przewidziane prawem warunki. Do wniosku należy również dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystncji, posiadaną dokumentację medyczną, a także wszelkie dokumenty mogące mieć wpływ na przyznanie wsparcia (np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej).

Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Aby starać się o świadczenie 500 plus dla seniora należy spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest ukończenie 75. roku życia. Niezbędne jest posiadanie oświadczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ustalając prawo do świadczenia ZUS bierze również pod uwagę dochody seniora. Nie mogą one przekroczyć przewidzianego ustawowo progu dochodowego, który wynosi 1727,08 złotych brutto.

Jego przekroczenie nie oznacza automatycznego nieprzyznania świadczenia. Jeśli dochody są wyższe, wówczas świadczenie może być wypłacane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 500 plus dla seniora zostanie pomniejszone o kwotę, o jaką został przekroczony wyznaczony próg dochodowy. 500 plus dla seniorów trafi do nich już w listopadzie tego roku.

Seniorka/YouTube @Aktualności 360
Seniorka/YouTube @Aktualności 360
Seniorka/YouTube @Aktualności 360

Nie będzie to jedyny zastrzyk gotówki, na jaki mogą liczyć wówczas seniorzy. Także w listopadzie do ich kieszeni trafi dodatkowe czternaste świadczenie. W tym przypadku nie ma konieczności składania wniosku. Obowiązuje tu jednak kryterium dochodowe, którego przekroczenie oznacza pomniejszenie świadczenia zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Co sądzicie o kryteriach przyznawania świadczenia 500 plus dla seniora?

To też może cię zainteresować: Waloryzacja w 2022 może okazać się rekordowo wysoka. Podwyższone zostaną nie tylko świadczenia. Na co jeszcze mogą liczyć seniorzy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mąż Oli Kwaśniewskiej zdradził ich wielką tajemnicę. Spekulowano o tym od dawna. Kuba Badach wreszcie rozwiał wszelkie wątpliwości

O tym się mówi: Ojciec Tadeusz Rydzyk nie przestaje zaskakiwać. Wymyślił nowy sposób na znalezienie pieniędzy