Jak wskazuje portal "O2", toksyczna chmura składająca się z dwutlenku siarki w piątek dotrze do Polski. Swoim zasięgiem obejmie praktycznie cały nasz kraj. Skąd się wzięła i czy mamy powody do obaw?

Toksyczna chmura nad Polską

Z danych Copernicus Atmosphere Monitoring Service wynika, że chmura z dwutlenku siarki pojawiła się w czwartek w godzinach wieczornych nad północno-zachodnimi obszarami naszego kraju. W piątek swoim zasięgiem obejmie praktycznie całą Polskę. Jest ona wynikiem erupcji wulkanu Cumbre Vieja, która trwa nieprzerwanie od 19 września na kanaryjskiej wyspie La Palma.

Do tej pory, wydobywająca się z wulkanu lawa doprowadziła do zniszczenia 1500 gospodarstw, zalewając do tej pory obszar o łącznej powierzchni 680 hektarów. W związku z erupcją swoje domy musiało opóścić do tej pory około 7 tys. mieszkańców La Palmy.

Czy jest dla nas niebezpieczna?

Naukowcy uspokajają, że w Polsce nie powinniśmy mieć obaw o swoje bezpieczeństwo. Wszystko wskazuje na to, że uda nam się uniknąć sytuacji, w której na nasz kraj spadłby tzw. kwaśny deszcz. Nie przewiduje się również wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Niestety na pomyślne prognozy nie mogą liczyć mieszkańcy wyspy. Wielu mieszkańców zostało ewakuowanych w związku z faktem, że lawa dotarła do fabryki chemicznej, co uwolniło do atmosfery chmurę trujących gazów. Stanowiła ona realne zagrożenie dla ludności w dwóch miejscowościach: El Paso i Los Llanos. Mieszkańcy zostali ewakuowani do bezpiecznych miejsc.

W rejonie stożka od środy notuje się silne wstrząsy sejsmiczne, co stanowi dowód na to, że erupcja przybiera na sile.

Uspokoił was komunikat służb?

To też może cię zainteresować: Minister Zdrowia Adam Niedzielski mówi o zamknięciu cmentarzy 1 listopada. Czy szykuje się powtórka wydarzeń z ubiegłego roku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rząd przeznacza 1,5 miliarda złotych na dopłaty do prądu. Kto i kiedy może liczyć na wsparcie

O tym się mówi: Sarah Jessica Parker i Kim Cattrall zakończyły waśnie. Co dalej z serialem