Jak podaje portal "Money", z zapowiedzi minister Marleny Maląg wynika, że przyszłoroczny wzrost minmalnego świadczenia emerytalnego wyniesie co najmniej 5 proc. Na ile więcej mogą liczyć seniorzy?

Minimalna emerytura w 2022 roku

Szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była gościem w radiowej Jedynce. W trakcie rozmowy minister podkreśliła, że rząd chce aby wzrosty świadczeń emerytalnych nie miały charakteru "groszowego". "Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm (...) żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost" - zapewniła minister Maląg.

Zdaniem minister pracy, rodziny i polityki społecznej przyszłoroczna emerytura miałaby wzrosnąć o minimum 5 proc., co oznaczałoby, że wzrosłaby z obecnych 1250,88 zł do ponad 1300 zł. Ostateczna wysokość waloryzacji poznamy dopiero w lutym przyszłego roku, kiedy GUS poda do wiadomości publicznej wysokość inflacji.

Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera

Czternastki

Za nim jednak dojdzie do podniesienia minimalnego świadczenia emerytalnego, na konta seniorów trafi czternasta emerytura. Ma ona być wypłacana wraz z listopadowym świadczeniem. Nie ma konieczności składania wniosku - jest ona przyznawana autoamtycznie.

Przypomnijmy, pełna kwota czternastki trafi do tych osób, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu, czternasta emerytura będzie wypłacana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Dodatkowe świadczenie zostanie pomniejszone dokładnie o taką kwotę, o jaką nasza emerytura przekracza przyjęte kryterium dochodowe. Seniorzy o najwyższych dochodach nie otrzymają czternastej emerytury.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

A wy, jakiej podwyżki świadczeń emerytalnych w 2022 roku się spodziewacie?

To też może cię zainteresować: Siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego poprosił o wsparcie finansowe. Zdradził, dlaczego nie może iść do pracy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przepowiednie Nostradamusa na 2022 rok mocno niepokoją. Czy czeka nas wielki kryzys ludzkości

O tym się mówi: Meghan Markle będzie oburzona. Cenną pamiątkę po księżnej Dianie otrzymała księżniczka Charlotte. Czy to miała dostać Lilibet