Jak podaje portal "Super Express", na dzień przed dniem Wszystkim Świętych dotarła do nas niezwykle przykra wiadomość - nie żyje Andrzej Zaorski. Był wibitnym aktorem, satyrykiem i twórcą. Jego dzieła bawiły kolejne pokolenia Polaków, a wiele z nich doczekało się miana kultowych. Andrzej Zaorski miał 79 lat.

Nie żyje Andrzej Zaorski

Andrzej Zaorski przyszedł na świat 17 grudnia 1942 roku, choć w jego oficjalnych dokumentach widnieje zupełnie inna data - 7 stycznia 1943 roku. Aktor wyjaśniał tę różnicę błędem urzędnika. Ojciec artysty, Tadeusz Zaorski pełnił funkcję Ministra Kultury (urząd sprawował w latach 1957-68). Jego młodszy brat, reżyser Janusz Zaorski, podkreślał, że to właśnie Andrzej był tym, który "go ukształtował".

Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24
Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24
Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24

W 1964 roku Andrzej Zaorski ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego debiut teatralny miał miejsce 31 stycznia 1965 roku w warszawskim Teatrze Współczesnym. Widownia mogła podziwiać jego aktorski talent również na deskach teatrów Ateneum, Na Targówku, Kwadrat, Powszechnym i Narodowym.

Miana kultowych doczekały się jego programy satyryczne. W latach 1970-71 wspólnie z bratem opracował Kabarecik Reklamowy. Był również współtwórcą scenariusza do debiutanckiego filmu Janusza Zaorskiego "Na dobranoc" (1970).

Jednym z najpopularniejszych dzieł Andrzeja Zaorskiego był program "Polskie ZOO", które współtworzył wspólnie z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem. Był to jeden z programów telewizyjnych, które cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, na stałe zapisując się w historii polskiej telewizji. Andrzej Zaorski wcielał się w "Polskim ZOO" w rolę lwa, który miał być odbiciem prezydenta Lecha Wałęsy.

Niestety w 2004 roku Andrzej Zaorski doznał udaru mózgu, który pozostawił po sobie ślad w postaci problemów z mówieniem. W 2012 roku artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano mu za wybitne zasługi "w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24
Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24
Andrzej Zaorski/YouTube @Wieści24

Aktor odszedł w niedzielę 31 października w wieku 79 lat.

Należeliście do grona fanów "Polskiego ZOO"?

To też może cię zainteresować: Monika Richardson zdradziła, jak wygląda jej relacja z byłym mężem. Czy Zbigniew Zamachowski może na nią liczyć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Rutkowski stworzył duet z Don Vasylem. "Ore, ore" wybrzmiało na gali Najmana

O tym się mówi: Zbigniew Boniek zaskoczył wielu fanów. Pokazał, jak spędzał sobotni wieczór