Jak podaje portal "Radio Zet", w przypadku śmierci seniora, jego emerytura może zostać przekazana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rodzinie. Dotyczy to świadczenia za ostatni miesiąc. Czy tak samo będzie w przypadku czternastki?

Wypłata czternastej emerytury

Wielu seniorów już cieszy się z dodatkowego czternastego świadczenia. Ma ono trafić w tym miesiącu do około 9 milionów seniorów. Co jednak z czternastką, kiedy senior mający do niej prawo umrze? ZUS rozwiał wszelkie wątpliwości.

Z wyjaśnień ZUS wynika, że czternasta emerytura może zostać wypłacona tylko i wyłącznie żyjącym seniorom i emerytom. Oznacza to, że po śmierci osoby uprawnionej do jej otrzymania, rodzina nie otrzyma dodatkowego świadczenia, jeśli nie zostało ono zrealizowane.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, rodzinie seniora ZUS może wypłacić niezrealizowane świadczenie za ostatni miesiąc życia zmarłego. Przy czym, za niezrealizowane świadczenie uznaje się to, do którego senior miał prawo przed śmiercią, ale nie odebrał go, bądź nie zostało mu ono wypłacone.

Rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału ZUS, Iwona Kowalska-Matis, niezrealizowane świadczenie może zostać wypłacone rodzinie zmarłego, po zwróceniu się z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. W regulacjach mowa jest jedynie o podstawowym świadczeniu, co oznacza, że nie obejmują one ani trzynastki, ani czternastki.

ZUS/Youtube @Joanna Sztymelska
ZUS/Youtube @Joanna Sztymelska
ZUS/Youtube @Joanna Sztymelska

Wypłaty czternastek trwają

W listopadzoe na konta seniorów trafiła lub trafi czternasta emerytura. W pełnej kwocie otrzymają ją ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu przyjętego progu, dodatkowe świadczenie zostanie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Aby otrzymać czternastkę nie trzeba składać żadnego wniosku. Jest ona wypłacana autoamatycznie, razem z listopadowym świadczeniem. Warto pamiętać, że czternastka zasili domowe budżety seniorów tylko w tym roku.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Dwuletni chłopiec stał na parapecie okna na trzecim piętrze. Nagranie, które obiegło sieć, mrozi krew w żyłach. To nie był pierwszy raz

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Barbara Kurdej-Szatan wydaje oficjalne oświadczenie. Wszystko po zwolnieniu z TVP

O tym się mówi:Prezydent Andrzej Duda skomentował wydarzenia z pszczyńskiego szpitala. Padły mocne słowa