Jak wskazuje portal "Interia", Rybiki cukrowe są stosunkowo niewielkie, bo osiągają zaledwie 10 milimetrów. Cechuje je niezwykła szybkość i zwinność. Uciekają przed światłem, a najlepiej czują się w wilgotnych pomieszczeniach. Stąd też, najczęściej można je spotkać w naszych łazienkach. Na szczęście istnieją sposoby, pozwalające się pozbyć Rybików.

Rybiki cukrowe - czym są?

Te niewielkich rozmiarów stworzonka najchętniej bytują w wilgotnych i ciemnych pomieszczeniach - w naszych domach najbardziej upodobały sobie łazienki. Kryją się w szczelinach pod listwami, czy meblami.

Ich ciała mają wydłużony kształt, są pokryte łuskami w srebrnym kolorze. Ich cechą charakterystyczną są również krótkie odnóża i długie czułki. Są niezwykle odporne - bez pożywienia są w stanie przetrwać nawet rok. Do tego w szybkim tempie się rozmnażają. Dziennie samica może złożyć nawet trzy jaja.

Wykrycie ich obecności nie jest łatwe, po zapaleniu światła, szybko się chowają. Chociaż ich obecność może pozostawać długi czas niezauważona, to wiąże się z konkretnymi szkodami. Lubią podgryzać tapety, książki, a nawet dokumenty. Ich przysmakiem są również cukier, sypkie produkty spożywcze, a nawet martwy naskórek.

Rybik cukrowy / YouTube:  Ento Molo
Rybik cukrowy / YouTube: Ento Molo
Rybik cukrowy / YouTube: Ento Molo

Walka z rybikami

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto wprowadzić w życie kilka zasad, które pozwolą uniknąć pojawienia się wnaszym domu nieproszonych gości. Po kąpieli warto pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia - wystarczy otworzyć drzwi. Do tego należy pamiętać o regularnym wycieraniu mokrych powierzchni i sprzątaniu brudu we wszystkich zakamarkach.

Jeśli już rybiki się u nas zadomowiły warto znać patenty pozwalające się ich pozbyć. Rybiki nie lubią intensywnych zapachów. Świetnie zadziała zarówno lawenda, jak i cynamon. Dla fanów łagodniejszych zapachów, dobrą wiadomością jest to, że skuteczny może się okazać również sok z cytryny.

Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com

Kolejnym sposobem jest przygotowanie pułapki z miodu. Wystarczy na podstawce umieścić trochę miodu. Zwabi on Rybiki, ale jego kleista konsystencja uniemożliwi im ucieczkę.

A jakie wy macie sposoby na Rybiki?

To też może cię zainteresować: Wiadomo, jak wyglądały ostatnie chwile Kamila Durczoka. "Wiedział, że jest z nim źle. Poddał się"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Stanisław z "Rolnik szuka żony" nie pokazał widzom rodziny. Powody mocno zaskakują. O co poszło

O tym się mówi: Piotr Zelt powiedział, co myśli na temat rzeczniczki Straży Granicznej. Padły mocne słowa pod adresem Anny Michalskiej