Jak podaje portal "Super Express", we wtorek 16 listopada ruszył proces dotyczący znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy przez pisarza Jakuba Żulczyka. Autor nie przyznał się do winy, a jego pełnomocnik chciałby, aby świadkiem w sprawie stał się sam prezydent Duda. Jakie są na to szanse?

Proces Żulczyka

Przed sądem stanął Jakub Żulczyk, który został oskarżony o znieważenie głowy państwa. Sprawa ma związek z wpisem pisarza w mediach społecznościowych z listopada zeszłego roku. Żulczyk komentując post prezydenta Dudy, użył wobec niego słowa "debil". Zawiadomienie w sprawie wniosła osoba prywatna. Pod koniec marca tego roku, do warszawskiego sądu wpłynął akt oskarżenia.

Jakub Żulczyk/YouTube @Imponderabilia
Jakub Żulczyk/YouTube @Imponderabilia
Jakub Żulczyk/YouTube @Imponderabilia

Na wtorkowej rozprawie odczytany został akt oskarżenia wobec pisarza, któremu zarzucono użycie wobec głowy państwa określenia, które "powszechnie uznawane jest za obraźliwe". Jakub Żulczyk nie przyznał się do winy i skorzystał z możliwości złożenia wyjaśnień.

Pisarz przypomniał, że z wykształcenia jest amerykanistą, a w jego dorobku zawodowym znajduje się działalność publicystyczna. Dodał, że zdarza mu się komentować bieżące wydarzenia, szczególnie te, które go bulwersują lub oburzają. Zapewnił, że nie było jego intencją znieważenie prezydenta Dudy. Chciał jedynie skrytykować podjęte przez głowę państwa działania.

Żulczyk uznał, że działania prezydenta Andrzeja Dudy były "niemądre i narażały na szwank międzynarodową reputację Polski”. Pisarz podkreślił, że Andrzej Duda dokonał zakwestionowania obowiązującego w Stanach Zjednoczonych systemu wyborczego, poprzez brak gratulacji dla prezydenta elekta.

Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD

Następny termin rozprawy został wyznaczony na 5 stycznia 2022 roku. Mają zostać wówczas wygłoszone mowy końcowe. Za nim jednak do tego dojdzie, ma zostać przesłuchany Michał Rusinek. Obrońca Żulczyka chciałby, aby w charakterze świadka pojawił się również sam prezydent Andrzej Duda. Prokuratura wniosła o oddalenie wniosku.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Lech Wałęsa pożegnał Kamila Durczoka. Zamieścił wymowne słowa i poruszające zdjęcie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksandra Kwaśniewska pęka z dumy. Wiadomość na mediach społecznościowych wywoła spore poruszenie. Co się stało

O tym się mówi: Dziennikarze TVP komentują pojawienie się Barbary Kurdej-Szatan w kolejnej reklamie. Wspominają o nagrodzie