Jak przypomina portal "Gazeta", w 2021 roku do kieszeni seniorów po raz kolejny trafiła trzynasta emerytura. Wypłacona została w kwocie najniższego świadczenia emerytalnego (1022,33 zł netto). Polski Ład może jednak sprawić, że kwota trzynastki będzie niższa.

Niższa trzynastka?

W związku ze zmianami podatkowymi, jakie mają wejść w życie od stycznia 2022 roku, obniżeniu może ulec wysokość trzynastej emerytury. Wszystko w związku z wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku. Obecnie jest ona na tyle niska, że wyczerpuje ją co miesięczne świadczenie i nie wystarcza jej na dodatkową trzynastkę.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Stąd też różnica pomiędzy emeryturą podstawową (wypłacaną w kwocie 1066 zł na rękę) a trzynastką (1022 zł). Co stanie się po wejściu w życie zmian podatkowych? Sytuacja będzie zaskakująca. Wszystko w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku z jednej strony, z drugiej zaś zniesienia możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

W przypadku, kiedy świadczenie emerytalne seniora wyniesie w przyszłym roku wyniesie 2200 zł brutto. Będzie ona zwolniona od podatku. Zostanie z niej potrącona jedynie składka zdrowotna. Na rękę emeryt otrzyma 2002 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Niestety w miesiacu, w którym wypłacona będzie także trzynastka, dochód naszego przykładowego seniora przekroczy przyjęty próg dla emerytury wolnej od podatku. Oznacza to, że potrącona zostanie nie tylko składka zdrowotna, ale także podatek. W związku z tym, na konto seniora trafi trzynasta emerytura w wysokości 1013 zł (gdyby nie przekroczono przyjętego progu, trzynastka byłaby wyższa i wyniosłaby 1183 zł netto).

Doszłoby do paradoksu. Choć trzynasta emerytura brutto byłaby wyższa niż ta wypłacona w tym roku, ale kwota netto byłaby niższa.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Kamil Stoch lepszy od legendarnego "Orła z Wisły". Co za tym przemawia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksandra Kwaśniewska w ogniu krytyki. Musiała udowodnić, że nie oszukuje. O co poszło

O tym się mówi: Takiego Kamila Durczoka nie znaliśmy. Przyjaciel ujawnił, jaki naprawdę był dziennikarz. Dla wielu to będzie spore zaskoczenie