Jak przypomina portal "O2", ludzie od zawsze zastanawiali się, czy śmierć jest końcem wszystkiego. Naukowcy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje życie po życiu. W czasopiśmie "Open Biology" ukazały się wyniki badań neurobiologów z Nowego Yorku. Co udało się ustalić badaczom?

Czy istnieje życie po życiu?

Wielu z nas zadaje sobie pytania, czy moment śmierci naszego ciała, jest definitywnym końcem naszego istnienia. Badacze wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie, czy istnieje życie po śmierci. Ostatnio neurobiolodzy z Nowego Yorku opublikowali wyniki prowadzonych przez siebie badań. Niestety od razu musimy was rozczarować, nie udowadniają one, że po śmierci jest coś więcej. W takim razie czego dowodzą?

Życie po śmierci/screen Youtbe @Beyond Science
Życie po śmierci/screen Youtbe @Beyond Science
Życie po śmierci/screen Youtbe @Beyond Science

Neurobiolodzy z Uniwersytetu Langone Medical Center dowodzą, że po stwierdzeniu zgonu mózg zachowuje w dalszym ciągu świadomość. Zwykle trwa to około 20 sekund, choć czas ten może być dłuższy i wynosić kilka minut. Dzieje się tak dlatego, że komórki naszego mózgu umierają etapami. Nim dojdzie do ich obumarcia, mózg w teorii nadal żyje, choć przy zachowaniu minimum świadomości.

Wcześniejsze badania

Wcześniej podobne badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario. Badali oni aktywność mózgu u osób, które nie miały szans na przeżycie bez podtrzymywania funkcji życiowych przez maszyny. Kiedy odłączano ich od aparatury mózg 1 na 4 pacjentów, mimo ustania krążenia wciąż zachowywał aktywność.

Niestety badaczom nie udało się wówczas ustalić, dlaczego u jednych pacjentów aktywność mózgu po zatrzymaniu krążenia utrzymuje się dłużej, a u innych ustaje praktycznie natychmiast w momencie zatrzymania się serca. Jedną z branych pod uwagę hipotez jest istnienie konkretnego genu, który jeszcze nie został zidentyfikowany.

Monitorowanie parametrów życiowych/YouTube @ 1dexterr
Monitorowanie parametrów życiowych/YouTube @ 1dexterr
Monitorowanie parametrów życiowych/YouTube @ 1dexterr

Co sądzicie o wynikach badań?

To też może cię zainteresować: Justyna Steczkowska zdecydowała się na prywatne wyznanie. „Nie zgadzam się w małżeństwie na takie traktowanie mnie”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rodzina pomaga Donaldowi Tuskowi w ciężkich chwilach. Polityk opublikował urocze zdjęcie z „Białą Damą”

O tym się mówi: Wielka tajemnica księżnej Diany ujawniona. Czy to ona pierwsza zdradziła Karola