Jak przypomina portal "Deccoria", storczyki podbiły serca Polaków. Można je znaleźć zarówno w domach, mieszkaniach, jak i biurach. Niestety czasem zdarza się, że pąki kwiatów usychają jeszcze przed tym, jak rozkwitną. Co przyczynia się do powstania tego problemu i jak sobie z ni skutecznie poradzić?

Dlaczego pąki storczyków usychają?

Storczyki śmiałomożna określić długowiecznymi bylinami. Potrafią zakwitać rok do roku, czasem nawet kilkukrotnie. Niestety zdarza się również, że pąki usychają i odpadają z pędów jeszcze za nim zdążą rozkwitnąć. Z czego bierze się ten problem?

Najczęściej tego rodzaju problemy są wynikiem nieodpowiedniego doboru stanowiska dla storczyka, a także niewłaściwych warunków panujących w pomieszczeniu, w którym roślina się znajduje.

Zbyt mało światła

Aby orchideea miała energię do wytwarzania pąków, potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Zimą jest to niestety dość powszechny problem, bo dzień staje się znacznie krótszy. Kiedy światła jest zbyt mało storczyk w mechanizmie ochronnym pozbywa się pąków, których nie jest w stanie utrzymać przy niedoborze energii.

Dlatego w momencie, kiedy dni są krótsze, warto zadbać o to, aby roślina ustawiona była w najjaśniejszym miejscu. Od października aż do maja mogą stać bezpośrednio na parapecie, bo w tym okresie storczyki dobrze będą znosić bezpośrednie nasłonecznienie. W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie ustawić rośliny w miejscu nasłonecznionym, warto postawić na sztuczne doświetlenie.

Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem

Przeciąg i brak odpowiedniej temperatury

Należy pamiętać, że storczyki to rośliny tropikalne, które lubią wyższe, a co najważniejsze wyrównane temperatury. Jeśli pąki odpadają, może to oznaczać, że roślina ma zbyt niską temperaturę lub jest narożona na przeciągi. Nie należy wietrzyć pomieszczeń oknami, przy których stoją storczyki.

Pamiętać także należy, że temperatura powietrza nie powinna spadać długotrwale poniżej 18 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest właściwa, warto sprawdzić, czy poziom wilgotności powietrza jest odpowiednia. Zbyt suche powietrze może także powodować gubienie pąków.

Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem

Należycie do fanów storczyków? Jak dbacie o nie zimą?

To też może cię zainteresować: Jeśli marzysz o śnieżno-białych firankach, warto poznać tę metodę. Koronkowe firanki odzyskają świeżość i biel

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Starsza kobieta straciła oszczędności życia. Padła ofiarą oszustów. Kwota, którą straciła przeraża

O tym się mówi: Ryszard Terlecki ma za sobą wyjątkowo trudne chwile. Polityk chorował i zdradził, jak się czuł