Jak przypomina portal "O2", powstrzymnie zmian klimatycznych wymaga od nas natychmiastowego podjęcia działań. Jednym z nich jest odejście od paliw kopalnych i przejście na odnawialne źródła energii, które pomogą nam ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu. Niestety jeśli odejdziemy od nierentownych elektrowni węglowych, ale nie uda nam się zastąpić ich zieloną energią o podobnej wydajności, czekają nas braki w dostawach prądu. W ciągu roku może to być nawet 4 tysiące godzin.

Czarne scenariusze

Prognozy europejskiej agencji przesyłowych energii elektrycznej, dotyczące naszego kraju, nie napawają optymizmem. Z opublikowanego przez nią raportu wyłania się dla Polski dość czarny scenariusz. Może bowiem dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej, które mogą sięgnąć nawet 4 tysięcy godzin rocznie.

Przeprowadzone analizy wskazują, że europejskie systemy energetyczne mogą mieć poważne problemy z zaopatrzeniem nas w odpowiednią ilość energii elektrycznej. Problemy mogą zacząć się już niebawem, bo od 2025 roku. Skąd ta data? To właśnie wówczas, zgodnie z unijnym prawem, przestaną wówczas funkcjonować wszystkie elektrownie, które nie będą miały kontraktów mocowych.

Jeśli nie uda się nam do 2030 roku wdrożyć szeregu rozwiązań zapewniających nam podobną wydajność energetyczną, czekają nas długie brki w dostawie energii elektrycznej. Jak pisze portal "Wysokie Napięcie", oznacza to nawet pół roku blackoutu.

Prąd/YouTube @RS Elektronika
Prąd/YouTube @RS Elektronika
Prąd/YouTube @RS Elektronika

Negocjacje z Unią Europejską

Aby uniknąć najczarniejszego ze scenriuszy, były minister klimatu Michał Kurtyka, wspólnie z przedstawicielami Polskich Sieci Energetycznych, rozpoczął negocjacje z Komisją Europejską. Ich celem było umożliwienie wsparcia konwencjonalnym elektrowniom węglowym również po 2025 roku.

Resort zaproponował aby część z elektrowni miała możliwość ubiegnia się o kontrakty mocowe. Miałyby one rywalizować o dopłatę do marży. Warunkiem byłoby jednk posiadanie przez nie wyznaczonej daty zakończenia przez nie działalności.

Prąd/YouTube @RS Elektronika
Prąd/YouTube @RS Elektronika
Prąd/YouTube @RS Elektronika

Jak na razie, negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie. Wszystko po tym, jak resort aktywów państwowych zapowiedział, powołanie do życia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Władze z Brukseli poprosiły o przedstawienie modelu finansowego tej instytucji. Do tej pory nie został on jednak przedstawiony.

Myślicie, że uda się uniknąć najczarniejszego ze scenariuszy?

To też może cię zainteresować: Zapadła decyzja w sprawie "Pro-prawo do życia". Sejm już o wszystkim zdecydował. Czy to spodoba się Polakom

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Duda pogrążony w żałobie. Prezydent składa kondolencje. Bardzo smutne wieści

O tym się mówi: Zwiastun finałowego odcinka "Rolnik szuka żony 8" zaniepokoił widzów. Co z Elą i Markiem