Jak podaje portal "Super Express", póki co, seniorzy nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia. Rekordowo wysoka inflacja drenuje portfle Polaków. Najstarsi odczuwają wzrost cen produktów i usług wyjątkowo dotkliwie. Wielu emerytów staje przed trudnym wyborem, z zakupu czego muszą zrezygnować tym razem. Wysoka inflacja może się przełożyć na wyjątkowo dużą inflację świadczeń. Prognozy są obiecujące.

Waloryzacja 2022

Prognozy dotyczące wysokości inflcji pod koniec roku wskazują, że może ona sięgnąć poziomu 6,1 procent. Szacunki te uwzględniają podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez Narodowy Bank Polski, założenia tarczy antyinflacyjnej ogłoszonej przez rząd Mateusza Morawieckiego, a także spadki cen ropy na światowych rynkach.

Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności 360

Eksperci wskazują również, że wzrost płac w gospodarce może wynieść nawet 9,5 proc. Jeśli prognozy te okażą się trafne, to marcowa waloryzacja rent i emerytur może osiągnąć poziom 8 procent. Jak przełożyłoby się to na świadczenia seniorów?

Dla seniorów z najniższymi świadczeniami oznaczałoby to wzrost świadczeń o 80-90 złotych. W przypadku emerytów pobierających świadczenie w kwocie około 2600 zł, wzrost emerytury wyniósłby nawet 200 zł. Co oczywiste, im wyższe świadczenie, tym większa kwota po waloryzacji. Przy obecnym świadczeniu emerytalnym na poziomie 2905 zł, zysk wyniósłby 232 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Przypomnijmy, rząd założył wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 procent. Zgodnie z tymi założeniami najniższe świadczenia seniorów wzrosłyby o niespełna 70 zł. Założenia te pochodzą jednak z września, kiedy brano pod uwagę inflację z sierpnia, kiedy wynosiła ona 2,9 proc.

Co sądzicie o tych prognozach?

To też może cię zainteresować: Specjaliści nie mają wątpliwości. Może nas czekać nawet 4 tysiące godzin bez prądu w ciągu roku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zapadła decyzja w sprawie "Pro-prawo do życia". Sejm już o wszystkim zdecydował. Czy to spodoba się Polakom

O tym się mówi: Smutne wieści płyną od Marka z "Rolnik szuka żony 8". Mężczyzna stracił bardzo bliską osobę