Jak informuje portal "Super Express", we wtorek 7 grudnia odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział między innymi przedstawiciele resortu zdrowia. Ogłoszono na niej wprowadzenie nowych restrykcji, które mają pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na co musimy się przygotować w najbliższych dniach?

Wprowadzenie obowiązku szczepień

We wtorek 7 grudnia o godzinie 13 rozpoczęła się konferencja prasowa, w której udział wzięli między innymi przedstawiciele reosrtu zdrowia. Przedstwiono na niej nowe obostrzenia, które mają nie tylko ograniczyć ilość nowych zakażeń, ale ustrzec nas przed nowym wariantem koronawirusa (omikron).

Konferencję rozpoczął minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapowiedział, że najbliższe działania rządu będą się koncentrowały na trzech obszarach. Pierwszy z nich dotyczy stworzenia regulacji prawnych, dających możliwość pracodawcy do sprawdzenia wyniku testu na koronawirusa wykonanego przez pracownika. Prace mają dotyczyć również wprowadzenia obowiązkowych szczepień od 1 marca 2022 roku. Obligatoryjne szczepienie miałoby dotyczyć na razie trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Trzecim obszarem są nowe obostrzenia. Jakie?

Nowe obostrzenia

Nowe restrykcje mają zacząć obowiązywać od 15 grudnia. Po raz kolejny zostanie obniżony limit osób mogących przebywać w danym miejscu w tym samym czasie - z 50 do 30 procent. Limity obowiązywać będą w kinach, restrauracjach, teatrach, muzeach, obiektach sportowych czy kościołach. Obniżono również limit w środkach transportu publicznego do 75 proc.

Dodatkowo przedsiębiorcy będą musieli wykazać, że weryfikują certyfikaty covidowe. Od 15 grudnia zamknięte zostaną również dyskoteki i kluby. Wyjątkiem będzie jednak Sylwester. Wówczas lokale tego rodzaju będą mogły być otwarte.

Od 20 grudnia do dnia 9 stycznia uczniowie przejdą na naukę w trybie zdalnym. Dotyczy to dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Dodatkowo od 15 grudnia wprowadzono obowiązkowe testy dla współdomowników osób zakżonych koronawirusem.

Co sądzicie o wprowadzonych restrykcjach?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Cugowski narzeka na emeryturę. Zmuszony jest do ciągłej pracy. Jakie ma plany na grudzień

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zenek Martyniuk zabrał głos w sprawie plotek dotyczących jego żony. "Autor rzekomego odkrycia nie potwierdził tej informacji"

O tym się mówi: Don Vasyl podjął bardzo ważną decyzję. W kościele przysięgał, że wytrwa. O co chodzi