Jak przypomina portal "Super Express", w sobotę 4 grudnia odbyło się spotkanie polityków skrajnej prawicy zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Na Warsow Summit pojawili się między innymi Victor Orban, czy była kandydatka na prezydenta Francji, Marie Le Pen. Wydarzenie skomentował Donald Tusk, kierując pod adresem lidera PiS bardzo mocne zarzuty.

Donald Tusk krytykuje Jarosława Kaczyńskiego

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej wspólnie z dziennikarką Anną Apllebaum gościli w "Onecie". Ich zaproszenie miało związek z książką "Wybór", w której duet ten rozmawia o ważnych wyborach, przed jakimi stoi nie tylko nasz kraj, ale również europa i cały świat. Wśród poruszanych tematów znalazł się również zjazd liderów prawicy zorganizowany przez PiS.

Dziennikarka Anna Apllebaum przyznała, że nie była zaskoczona faktem zaproszenia przez Jarosława Kaczyńskiego polityków takich jak Orban, Le Pen, czy Santiago Abascala. Stwierdziła, że łączy ich podobny sposób myślenia i dążenie do stworzenia "jednopartyjnej autokracji". Dziennikarka poszła w swojej ocenie nawet o krok dalej, zarzucając prezesowi PiS to, że nie interesuje go interes naszego kraju, ale interes jego własnej partii.

Anna Apllebaum/YouTube @Onet News
Anna Apllebaum/YouTube @Onet News
Anna Apllebaum/YouTube @Onet News

Donald Tusk również bardzo negatywnie ocenił sobotnie wydarzenie, w którym uczestniczył nie tylko sam prezes Kaczyński, ale także premier Mateusz Morawiecki. Donald Tusk podkreślił, że nasza niepodległość i suwerenność uzależniona jest od tego, co dzieje się z Ukrainą i na Ukrainie. Były premier stwierdził, że każdy, kto naraża w jakikolwiek sposób niepodległość naszych wschodnich sąsiadów, jest zdrajcą interesu narodowego.

Dopytywany o to, czy uważa Jarosława Kaczyńskiego za zdrajcę narodu polskiego, Donald Tusk powiedział: "dokładnie tak". Dodał również, że z sobotniego spotkania w ramach Warsow Summit płynie jedno demonstracyjne przesłanie: "zerwałem z Zachodem, wybrałem za partnerów ludzi, którzy mówią: Ukraina to strefa rosyjska. Powtórzę: to jest zdrada polskiego interesu narodowego".

Donald Tusk/ screen youtube
Donald Tusk/ screen youtube
Donald Tusk/ screen youtube

A wy, jak oceniacie sobotnie spotkanie polityków partii prawicowych?

To też może cię zainteresować: Koszty ogrzewania coraz wyższe. Warto poznać sztuczki na zmniejszenie rachunków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sekret Jane Seymour z "Doktor Quinn" wyszedł na jaw. O jej relacji z Joe'a Lando zawsze było głośno. O co chodzi

O tym się mówi: IMGW ostrzega przed silnym mrozem. Do Polski dociera "jęzor chłodu". O co chodzi