Jak informuje portal "Super Express", w 2022 roku wejdą życie zmiany w funkcjonowaniu programu 500 plus. Od nowego roku to nie gminy będą realizowały wypłatę świadczenia, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie również można osobiście składać wniosku o wypłatę świadczenia.

Duże zmiany w programie 500 plus

W 2022 roku w życie wejdą zmiany związane z funkcjonowaniem programu "Rodzina 500 plus". Jedną z podstawowych będzie przejęcie realizacji programu przez ZUS. Do tej pory zadania w tym zakresie pełniły gminy. Do tego, wniosek o wypłatę świadczenia będzie można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Znika możliwość osobistego składania wniosków.

Składanie wniosku możliwe będzie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, a także poprzez portal Empatia. Co więcej, świadczenie będzie wypłacane tylko i wyłączni w sposób bezgotówkowy, a więc za pośrednictwem przelewu wysyłanego na wskazany przez wnioskodawcę numer konta bankowego.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

ZUS chce pomóc

Wnioski o 500 plus będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną od dnia 1 stycznia 2022 roku. Jak zapewnia ZUS, każdy, kto będzie potrzebował pomocy przy wypełnieniu wniosku, będzie mógł z niej skorzystać w placówkach ZUS.

Podkreślić należy, że osoby, które obecnie otrzymują świadczenie wychowawcze wypłacane przez gminę, wraz z dniem 1 stycznia nie muszą składać nowych wniosków. Nie ma konieczności zgłaszania faktu pobierania świadczenia w ZUS. Obecnie przyznane świadczenia będą wypłacane do końca okresu rozliczeniowego, a więc do ostatniego dnia maja 2022 roku.

500 plus / YouTube: Kutno Tv
500 plus / YouTube: Kutno Tv
500 plus / YouTube: Kutno Tv

Co sądzicie o tych zmianach?

To też może cię zainteresować: Daniel Martyniuk nie krył wściekłości na sędzię. Upust emocjom dał w mediach społecznościowych. Padło wiele mocnych słów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kolejny sekret Agaty Buzek wyszedł na jaw. Poszło jej związek. Zaskakujące doniesienie

O tym się mówi: Czekają nas wyjątkowo drogie święta. Więcej zapłacimy także za świąteczne drzewko. Ile może nas kosztować