Jak podaje portal "O2", już w najbliższą niedzielę 12 grudnia w kościele nastąpią rewolucyjne zmiany. Kobiety zostaną dopuszczone do tego, co do tej pory było zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Jest to wynik decyzji papieża Franciszka, jaką wydał 11 stycznia bieżącego roku. O czym mowa?

Rewolucyjne zmiany w kościele

W styczniu tego roku papież Franciszek podjął rewolucyjną decyzję. Dzięki niej, już w najbliższą niedzielę kobiety będą mogły pełnić posługę, jako akolici. Do tej pory była to funkcja zarezerwowana tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety będą mogły również pełnić funkcję lektorów. Decyzja ta, została ogłoszona w "Spiritus Domini".

Kościół/YouTube @Strabsen
Kościół/YouTube @Strabsen
Kościół/YouTube @Strabsen

Do głównych zadań lektorów należy przede wszystkim czytanie liturgii słowa w trakcie mszy. Akolici z kolei odpowiedzialni są za rozdawanie komunii świętej. Oczywiście umożliwienie kobietom wypełniania tych zadań to dopiero początek. Każda z pań, która chciałaby pełnić te funkcje, musi spełnić szereg warunków.

Jednym z podstawowych warunków niezbędnych do zostania akolitą, jest ukończenie 25. roku życia. Z wytycznych episkopatu wynika, że kandydatki i kandydaci muszą się odznaczać "wzorcowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi".

Posługa lektorów/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów
Posługa lektorów/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów
Posługa lektorów/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów

Niezbędne jest również posiadanie w parafii dobrej opinii i poprzedzenie pełnienia funkcji odpowiednim przygotowaniem do jej wypełniania.

Jak oceniacie te zmiany? Czekaliście na tego rodzaju zmiany?

To też może cię zainteresować: Daniel Martyniuk nie krył wściekłości na sędzię. Upust emocjom dał w mediach społecznościowych. Padło wiele mocnych słów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Edyta Górniak przerwała milczenie w sprawie swojego występu na koncercie TVP. Zdradziła, ile faktycznie zarobiła

O tym się mówi: Barbara Kurdej-Szatan nie mogła przejść obojętnie obok tego zarzutu. Aktorka wdała się w mocną wymianę zdań z fanką