Jak podaje portal "Gazeta", sytuacja seniorów nie jest łatwa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę szalejącą drożyznę. Sposobem na podreperowanie budżetów domowych seniorów mogą być dodatki oferowane przez państwo. Co rok emeryci otrzymują trzynastą emeryturę. Część z seniorów może również liczyć na wypłatę 500 plus dla seniora. Jakie warunki trzeba spełnić?

500 plus dla seniorów

Ze świadczenia 500 plus dla seniorów mogą skorzystać nieliczni, którzy spełnią ściśle określone przez ustawodawcę warunki. Jednym z podstawowych jest dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto, a także orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Trzeba mieć także ukończone 75. lat.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Do wniosku o przyznanie dodatku konieczne jest dołączenie dokumentacji medycznej, stanowiącej historię choroby. Niezbędne jest wykazanie, że senior ubiegający się o dodatek 500 plus, jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.

Wniosek można złożyć zarówno drogą elektroniczną (dostępny jest na platformie elektronicznej ZUS), wykorzystując do tego Profil Zaufany, a także w najbliższym oddziale ZUS. W tym drugim przypadku nie jest konieczne samodzielne sawiennictwo, w imieniu wnioskodawcy dokumenty może złożyć upoważniona przez niego najbliższa osoba.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Przekroczenie kryterium dochodowego nie oznacza, że dodatek nie zostanie przyznany. Przy wyższych dochodach obowiązywać będzie rozliczenie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" - zgodnie z nią dodatek zostanie pomniejszony dokładnie o tyle, o ile został przekroczony próg dochodowy.

Jak oceniacie warunki obowiązujące przy przyznawaniu świadczenia 500 plus?

To też może cię zainteresować: Dobre wieści dla seniorów. Część z nich może dostawać o 200 złotych wyższą emeryturę co miesiąc. Jakie warunki trzeba spełnić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Rolnik szuka żony". Elżbieta przeszła w domu piekło. Czy kiedyś wybaczy Markowi

O tym się mówi: Anna Dymna w poruszających słowach opowiedziała o odejściu ważnej dla niej osoby. "Nie przyjmuję do wiadomości, że już go nie ma"