Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Wirtualna Polska", prokuratura przygotowała akt oskarżenia wobec Stefana W. Mężczyznie zarzuca się "dokonanie zabójstwa Pawła Adamowcza w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie".

Jest akt oskarżenia dla Stefana W.

Stefan W. nie tylko usłyszał zarzut zabójstwa, ale także zmuszenia innej osoby do "konkretnego zachowania" w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Oskarżony nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. W komunikacie wydanym przez gdańską prokuraturę znalazła się także informacja, że oskarżony miał się dopuścić tych czynów "w warunkach powrtotu do przestępstwa".

Prokurator/YouTube @TTV
Prokurator/YouTube @TTV
Prokurator/YouTube @TTV

W komunikacie wskazano, że w moencie przestępstwa, Stefan W. miał mieć ograniczoną poczytalność. Jako motyw, jaki miał nim kierować, śledczy wskazali słowa, jakie oskarżony wygłosił ze sceny tuż po ataku. Stefa W. chciał się w ten sposób zemścić za niesprawiedliwy i zbyt wysoki jego zdaniem wyrok, jaki usłyszał. Oskarżony miał utożsamiać Pawła Adamowicza z władzą (również sądowniczą), która skazała go na więzeni.

Za popełnienie czynu zarzuconego Stefanowi W. grozi kara 12 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Jednak zważywszy na fakt, że mężczyzna był niepoczytalny w chwilii popełniania czynu, może dojść do nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Przypomnijmy, prezydent Gdańska zmarł w 14 stycznia 2019 roku. Paweł Adamowicz przemawiał wówczas na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wspólnie z innymi brał udział w "światełku do nieba". Wtedy Stefan W. wdarł się na scenę i zadał Adamowiczowi ciosy nożem. Pomimo wysiłków lekarzy, życia prezydenta nie udało się uratować. Zmarł dzień po finale.

Paweł Adamowicz. Źródło: youtube.com
Paweł Adamowicz. Źródło: youtube.com
Paweł Adamowicz. Źródło: youtube.com

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Nowe informacje w sprawie niespodziewanego odejścia 17-letniego Kamila. Czy potwierdziła się wstępna hipoteza śledczych

Zobacz, o czym jeszcz pisaliśmy w ostatnich dniach: Donald Tusk zdradził swój plan na wygrane wybory. Jak chce odebrać władzę Jarosławowi Kaczyńskiemu

O tym się mówi: Tych 6 przepowiedni Baby Vangi na 2022 rok mocno przeraża. Co nas czeka