Jak podaje portal "Super Express", we wtorek 14 grudnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe szczegóły dotyczące tzw. "tarczy antyinflacyjnej". Obniżone mają zostać stawki podatku VAT, a także stawki akcyzy na energię elktryczną, gaz oraz paliwo. Poznajcie szczegóły.

Niższy VAT na paliwo

W trakcie wtorkowej konerencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wysłał pismo do Komisji Europejskiej, w którym zwracał się z prośbą o wydanie zgody na obniżkę VAT-u na paliwa. W Sejmie przeprowadzono niedawno nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami od 20 do 31 grudnia tego roku oraz od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku obniżone będą do minimum (przewidzianego przepisami unijnymi) stawki akcyzy na paliwo. I tak za olej napędowy zapłacimy około 8 groszy mniej za litr (w przyszłym roku będzie to ok. 5 groszy). Benzyna może być tańsza o 14 groszy za litr (w przyszłym roku o około 11 groszy).

W "tarczy antyinflacyjnej" znalazły się również rozwiązania dotyczące obniżenia cen gazu. W okresie od stycznia do marca ma obowiązywać niższy VAT - zostanie on zmniejszony z 23 na 8 proc.

Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Wprowadzona zostanie również zerowa akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. W okresie od stycznia do maja zostanie również obniżony VAT na prąd z 23 na 5 proc.

Wpływ na obniżenie kosztów podstawowych produktów spożywczych oraz energii mają również mieć dodatki osłonowe, które w zależności od liczby członków gospodarstwa domowego i dochodów będą wynosiły od 400 do nawet 1150 zł).

Szalejąca inflacja

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd stara się zrobić absolutnie wszystko, aby "zmniejszyć ten ból infalcyjny" i "zmniejszyć koszty dla polskich rodzin". Szef rządu podkreślił, że nie tylko nam przyszło się mierzyć z wysoką inflacją, ale całej Zachodniej Europie.

Szef Rady Ministrów dodał, że choć każdy odczuwa rosnące ceny, to nie każdego obywatela naszego kraju dotyka to w takim samym stopniu. Mateusz Morawiecki zapewnił, że w kolejnych miesiącach rząd będzie reagował na sytuację w kraju i dostosowywał do niej podejmowane działania.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Myślicie, że te działania wystarczą, aby oszczędzić nasze domowe budżety?

To też może cię zainteresować: Bronisław Komorowski ostro ocenił jedno z ostatnich wystąpień Andrzeja Dudy. Były prezydent nie przebierał w słowach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Hanna Gucwińska trafiła do szpitala. Podłączono ją pod tlen. Co się stało

O tym się mówi: Odszedł niezapomniany Zulu Gula. Kondolencje płyną z całej Polski