Jak podaje portal "Money", już w styczniu 2022 w górę pójdą nasze rachunki za prąd i gaz. Ceny prądu mają wzrosnąć o około 20 procent, a gaz nawet o 40 procent. Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, co do zmiany taryf, miała już zostać podjęta. Opinia publiczna ma ją poznać w piątek 17 grudnia.

Podwyżki cen prądu

Dziennikarze "Radia Zet" dotarli do informacji, że URE wyraziło zgodę na znaczący wzrost cen prądu i gazu. Z doniesień tych wynika, że za energię elektryczną w przyszłym roku zapłacimy więcej o około 20 procent. Z taką decyzją obywatele naszego kraju byli przez regulatora przygotowywani od dłuższego czasu.

Już w listopadzie, zarówno od prezesa URE Rafała Gawina, jak i od Magdaleny Dąbrowskiek z Departamentu Komunikacji Społecznej, mogliśmy usłyszeć, że procentowy wzrost cen za energię elektryczną może być dwucyfrowy. Niestety także ceny gazu poszybują mocno w górę. Ile więcej zapłacimy?

Żarówki/YouTube @Projekt Ciekawość
Żarówki/YouTube @Projekt Ciekawość
Żarówki/YouTube @Projekt Ciekawość

Gaz mocno w górę

Niestety do góry pójdą również nasze rachunki za gaz. Niestety procentowo, będą one jeszcze wyższe niż będzie to miało miejsce w przypadku energii elektrycznej. PGNiG domagał się znaczącego podwyższenia cen dla odbiorców indywidualnych. Z informacji "Radia Zet" wynika, że podwyżka może wynieść około 40 procent dla osób, które wykorzystują gaz do ogrzewania domów.

Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie
Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie
Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie

Na nieco mniejszy wzrost cen gazu, mogą liczyć tzw. "kuchenkowicze". Ceny dla tych odbiorców wzrosną o około 10 procent.

To ma pomóc

Rząd planuje działania, które mają nieco zniwelować znaczący wzrost domowych rachunków. Zapobiec negatywnym skutkom szalejącej drożyzny ma pomóc tzw. "tarcza antyinflacyjna". W jej ramach ma dojść do czasowego obniżenia akcyzy na paliwa silnikowe, a także zwolnienie ich z podatku od sprzedaży detalicznej.

Rząd zakłada również wprowadzenie niższej stawki VAT na gaz (ma to być rozwiązanie tymczasowe), a także czasową rezygnację z akcyzy w przypadku prądu dla odbiorców indywidualnych. Przewidziano również tzw. dodatki osłonowe.

Spodziewaliście się tak znaczących podwyżek cen prądu i gazu?

To też może cię zainteresować: Na miejscu ostatniego spoczynku Kamila Durczoka pojawiła się tajemnicza rzecz. Kto ją tam zostawił

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Opozda ma poważne problemy ze zdrowiem. Żona Antka Królikowskiego szczerze o swojej ciąży. Nie jest różowo

O tym się mówi: Magda Mołek zdobyła się na szczere i bardzo osobiste wyznanie. Jak duchowny mógł się zachować w taki sposób