Jak podaje portal "Super Express", w okresie świątecznym księża tradycyjnie od lat odwiedzają domy swoich wiernych, w czasie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Niestety kolejny rok z rzędu epidemia koronawirusa wymusiła zorgnizownie wizyt kolędowych w nieco zmienionej formule. Wiadomo, w jakiej wysokości ofiary zamierzają na ten cel przeznaczyć wierni.

Kolęda 2021

Sytuacja epidemiczna nie jest łatwa. Od dłuższego czasu liczba dziennych zakażeń przekracza 20 tysięcy przypadków. Notujemy też ogromne ilości zgonów. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 500 osób. Te liczby przerażają i stawiają pod znakiem zapytania coroczną kolędę. Część diecezji poinformowało już, że zostanie ona przeprowadzona w innej, znanej z ubiegłego roku formie.

Wielu duchownych podkreśla jednak, że od wiernych otrzymują sygnały, że chcieliby, aby kolęda odbyła się w tradycyjny sposób. Życzeniem wielu parafian w polskich kościołach jest to, aby ksiądz pojawił się w ich domu, pobłogosławił go, a także pomodlił się wspólnie z nimi. Wielu biskupów daje taką możliwość, informując, że mogą indywidualnie zaprosić do siebie księdza.

Kolęda/YouTube @tvimprium
Kolęda/YouTube @tvimprium

Ile na kolędę?

Portal "Wirtualna Polska" zlecił Ogólnopolskiemu Panelowi Badawczemu Ariadna przeprowadzenie badania. Jedno z zadawanych ankietowanym pytań dotyczyło tego, ile zamierzają złożyć w ofierze podczas kolędy.

Aż 71 procent uczestników badania zadeklarowało, że w tym roku zamierza wesprzeć finansowo kościół w czasie kolędy. 11 procent z nich zadeklarowało, że nie zamierza dawać pieniędzy, a kolejne 15 nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

42 procent badanych wskazało, że przekaże kwotę mieszczącą się w przedziale między 21 a 50 złotych. 33 procent ankietowanych wskazało sumę między 51 a 100 złotych. 9 procent respondentów wskazało, że przekaże maksymalnie kwotę 20 złotych. Deklarację przekazania kwoty przekraczającej 200 złotych złożyło 2 procent badanych.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Zaskoczyły was wyniki badania?

To też może cię zainteresować: Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka mają niełatwy orzech do zgryzienia. Czy uda im się dojść do porozumienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe informacje w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło ujrzały światło dzienne. Były funkcjonariusz zdradził, jak było naprawdę

O tym się mówi: Katarzyna Skrzynecka przeszła spektakularną przemianę. Jej kibić zachwyca w pięknej kreacji. Zdjęcia oszałamiają