Jak podaje portal "Interia", wielu z nas korzysta z wody świeconej wchodząc do świątyni, a także w trakcie kolędy, kiedy przynosimy ją do swoich domów, by ksiądz mógł w czasie wizyty poświęcić mieszkanie. Chrześcijaństwo przypisuje wodzie święconej wiele właściwości, o których mało kto pamięta. O czym mowa?

Woda święcona - o tym zapominamy

W nauce kościoła katolickiego woda święcona zaliczana jest do sakramentaliów, a więc przedmiotów oraz czynności, które wskazują duchowe dobra, uświęcają naszą codzienność, a także są wstępem do "przyjęcia właściwego skutku sakramentów". Poświęcenia wody może dokonać biskup, prezbiter lub diakon. Jest to bardzo stary zwyczaj, sięgający II wieku naszej ery.

Woda święcona/YouTube @Religia TV
Woda święcona/YouTube @Religia TV
Woda święcona/YouTube @Religia TV

Zwyczaj ten został zaczerpnięty ze Starego Testamentu, w którym znajdziemy źródło wiary w oczyszczającą moc wody. Wodę święconą znajdziemy przy wejściu do każdej świątyni, gdzie umieszczona jest w specjalnych aspersoriach, które kształtem przypominają często muszle. Wchodząc do kościoła wierni zanurzają w niej palce i robią znak krzyża. W ten sposób nawiązują symbolicznie do przyjętego chrztu.

Wodę święconą wykorzystuje się również w trakcie sakramentu chrztu, podczas wielkanocnego święcenia pokarmów, opłatków wigilijnych, jakie trafiają na nasze stoły, czy choćby pojazdów w święto świętego Krzysztofa. Błogosławi się nią domy w czasie kolędy, a także wykorzystuje w czasie egzorcyzmów.

Woda święcona/YouTube @Religia TV
Woda święcona/YouTube @Religia TV
Woda święcona/YouTube @Religia TV

Nie brakuje rodzin, które montują sobie aspersoria w domu, by za każdym razem, gdy wchodzą do domu uczynić nią znak krzyża. Zgodnie z nauką kościoła każdorazowe przeżegnanie się wodą święconą daje odpusz częściowy, który możemy ofiarować za duszę zmarłego lub za samych siebie.

Co zrobić z wodą święconą?

Jeśli chcemy "pozbyć się" wody święconej, która stoi w naszym domu zbyt długo, należy unikać wylewania jej do zlewu, czy wyrzucania. Zaleca się, aby wylać ją na grób bliskiej osoby zmarłej, lub użyć do kwiatów.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Polacy zdradzili, ile zamierzają w tym roku ofiarować księdzu w czasie kolędy. Ta kwota pada najczęściej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Skrzynecka przeszła spektakularną przemianę. Jej kibić zachwyca w pięknej kreacji. Zdjęcia oszałamiają

O tym się mówi: Nowe informacje w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło ujrzały światło dzienne. Były funkcjonariusz zdradził, jak było naprawdę