Jak podaje portal "Super Express", nie żyje Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej "Solidarności". Opozycjanista zmarł na skutek Covid-19 w wiku 71 lat. Informacje o jego odejściu jako pierwszy podał portal "Niezależni".

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski

Andrzej Rozpłochowski przyszedł na świat 7 września 1950 roku w Gdańsku. W latach 70. ubiegłego wieku, był pracownikiem Polskich Kolei Państwowych, a później również w Hucie Katowice, gdzie prowadził działalność opozycyjną. Był współorganizatorem strajków w 1980 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Kiedy doszło do podpisania porozumień sierpniowych, Andrzej Rozpłochowski należał do kierownictwa regionalnych struktur związku zawodowego "Solidarność". Był w delegacji, która brała udział w I Krajowym Zjaździe Delegatów powstałego związku w Gdańsku. Zasiadał w Komisji Krajowej, a także pełnił funkcję przewodniczącego miejskiej komisji koordynacyjnej "Solidarności" w Dąbrowie Górniczej.

W czasie stanu wojennego był internowany i oskarżony o działalność antypaństwową. Z aresztu wyszedł dopiero w 1984 roku, za sprawą amnestii. Cztery lata później wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Rozpłochowski/YouTube @Radio EM
Andrzej Rozpłochowski/YouTube @Radio EM
Andrzej Rozpłochowski/YouTube @Radio EM

Po powrocie do kraju bez powodzenia starał się o mandat sejmiku śląskim oraz europosła. W pierwszych wyborach kandydował z list Prawa i Sprawiedliwości, w drugich z Solidarnej Polski. Andrzej Rozpłochowski zmarł w skutek Covid-19. Był podłączony pod respirator. Niesty jego życia nie udało się uratować.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Andrzeja Rozpłochowskiego składamy wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Uznany ekonomista zdradził, co czeka nas w najbliższych miesiącach. Nie pozostawia złudzeń. "Żyć będzie znacznie ciężej"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak trwale usunąć czarną pleśń z plastikowych okien w 2 minuty. Te sztuczki się sprawdzają

O tym się mówi: Sławomir i Kajra szczerze o swoich aktualnych zarobkach. Para zaskakuje tą krótką wypowiedzią