Jak podaje portal "O2", w wielu aptekach zaczyna brakować niektórych leków. Pacjenci odwiedzają kolejne punktu, mając nadzieję, że uda im się dostać zażywany medykament. Z czym jest największy problem?

Braki w aptekach

Portal "Gdzie Po Lek" wskazuje, że obecnie w aptekach brakuje aż 25 różnych leków. Wśród nich znajdują się między innymi przeciwzapalne sterydy w formie wziewnej, leki przeciwinfekcyjne, a także specyfiki przeciwzakrzepowe. Na braki w tych ostatnich miało duży wpływ włączenie ich do leczenia Covid-19 u części chorych.

Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek

Niestety w wyniku przebiegu Covid-19 specjaliści zaobserwowali zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów. Aby zapobiec ich wystąpieniu włącza się heparyny drobnocząsteczkowe. Nie są podawane u pacjentów, u których zakażenie koronawirusem przebiega w sposób łagodny, chyba, że są to pacjenci trwale unieruchomieni.

Braki dotyczą także syropu z klemastyną, który wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu alergii (zarówno skórnych, jak i alergicznego nieżytu nosa). Deficyt dotyczy także antybiotyków służących do sporządzenia zawiesiny.

Warto zauważyć, że lista braków nie była tak długa od kilku kwartałów. Farmaceuci mają nadzieję, że nie będzie to stały trend i już niebawem problemy z dostępnością leków się skończą i pacjenci nie będa odsyłani z aptek z kwitkiem. Szczegółowy wykaz braków w lekach znajdziecie tutaj.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Doświadczyliście na własnej skórze braków w aptekach?

To też może cię zainteresować: Niepokojące prognozy meteorologów na nadchodzące święta. Zapowiadane są ostrzeżenia. Co szykuje dla nas pogoda w najbliższe dni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące prognozy meteorologów na nadchodzące święta. Zapowiadane są ostrzeżenia. Co szykuje dla nas pogoda w najbliższe dni

O tym się mówi w Polsce: Szef resortu finansów omówił sprawę 14. emerytur. Zdradził, czy będzie wliczona w przyszłoroczny budżet

O tym się mówi na świeci: Papież Franciszek złożył Polakom życzenia świąteczne. Jego słowa nawiązywały do ważnej sprawy