Jak podaje portal "O2", Boże Narodzenie jest jednym z ulubionych świąt Polaków. Jak wskazują duchowni, często zapominamy jednak o ich duchowym charakterze, koncentrując się na kupowaniu prezentów, porządkowaniu i gotowaniu. "Ksiądz z Osiedla" opowiedział o najczęściej popełnianych przez nas grzechach, a także o tym, czy wigilia w piątek wiąże się z czymś szczególnym.

Czy w Wigilię wolno jeść mięso?

Jak wskazuje ksiądz Rafał Główczyński obecnie wigilijny post ma charakter bardziej tradycyjny i nie jest postrzegany w kategoriach grzechu. Inaczej jest jednak w tym roku, bowiem 24 grudnia przypada akurat w piątek. Oznacza to, że powinniśmy się powstrzymać od jedzenia potraw mięsnych.

Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko
Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko
Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko

W Wigilię zaleca się również zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu, co także ma wymiar tradycyjny i nie ma związanych z nim wskazań ze strony Kościoła. "Ksiądz z Osiedla" podkreśla, że alkohol często jest częścią radosnego świętowania, dlatego spożywanie go w rozsądnych ilościach nikomu nie zaszkodzi.

Duchowny podkreśla również, że przed nami święta Bożego Narodzenia i uczestnictwo w Eucharystii jest naszym obowiązkiem. Jeśli nie zdecydujemy się na pójście do kościoła, będziemy mieli grzech, przy czym drugi dzień świąt (26 grudnia) nie jest świętem obowiązkowym, w którym nie musimy pojawiać się na mszy.

Choinka/YouTube @Mixes
Choinka/YouTube @Mixes
Choinka/YouTube @Mixes

Warto pamiętać, że obecnie w kościołach obowiązują limity wiernych mogących przbywać w świątyni. Wynoszą one obcnie 30 proc. obłożenia. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Cały wywiad z księdzem Głowczyńskim znajdziecie tutaj.

Czy do waszych tradycji świątecznych należy zachowywanie postu w Wigilię?

To też może cię zainteresować: To nie będą łatwe święta dla Królowej Elżbiety II. Wszystko będzie inaczej. Co się zmieni i dlaczego

Zobacz, o czym jeszcze pisliśmy w ostatnich dniach: Poruszające wspomnienie o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Aż trudno powstrzymać łzy wzruszenia

O tym się mówi: Izabela Janachowska opowiedziała o trudnych chwilach, jakich doświadczył Żora Korolyov w ostatnim czasie. O tym wiedziało niewielu