Jak podaje portal "Next Gazeta", najbardziej potrzebujący seniorzy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci wypłaty 500 zł. Kto może się o nie ubiegać? Jak wygląda cała procedura?

500 zł dla seniora

Od tego roku seniorzy mogą skorzystać z dedykowanego im świadczenia 500 zł. O pieniądze mogą się starać ci seniorzy, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne i ukończyli 75 lat. Mogą z niego skorzystać również emeryci i renciści, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji, a którzy nie ukończyli jeszcze 75. roku życia.

Aby uzyskać wsparcie w ramach senioralnego 500 plus trzeba spełnić jeszcze jeden warunek. Dochód seniora nie może przekraczać 1727,08 zł brutto. Do kwoty tej nie wlicza się ani renta, ani zasiłek pielęgnacyjny.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Warto zaznaczyć, że przekroczenie przyjątego progu dochodowego nie oznacza, że nie ma możliwości ubiegania się o senioralne 500 plus. W jego przypadku obowiązuje bowiem zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą wypłacone świadczenie zostanie pomniejszon o kwotę, o jaką dochód przekracza 1727,08 zł.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać świadczenie?

Do wniosku o przyznanie świadczenia 500 plus dla seniora należy dołączyć: orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji (jeśli taka niezdolność występuje), dokumentację medyczną, a także wszelką inną dokumentację, która może mieć znaczenie dla przyznania świadczenia.

Wnioski należy kierować do ZUS, KRUS (rolnicy) oraz zakładów emerytalno-rentowych w przypadku służb "mundurowych".

ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o świadczeniu?

To też może cię zainteresować: Nie na takie wieści czekali seniorzy. Czy odczują rekordowo wysoki wzrost świadczeń w 2022 roku? Eksperci nie mają, co do tego złudzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przyjaciel Beaty Kozidrak zdradził smutną prawdę. Mało kto wiedział o tym, z czym przyszło się zmagać wokalistce. O co chodzi

O tym się mówi: Przełom w sprawie kościoła zawyżającego cenę pogrzebu. Nowe szczegóły ujrzały światło dzienne

Z życia gwiazd: Widzowie oniemieli widząc Marcina Prokopa z nową partnerką. Internauci nie kryją obaw o Dorotę Wellman. Co się stało