Jak podaje portal "O2", drożyzna w sklepach daje się nam we znaki od dłuższego czasu. Szczególnie dotkliwie możemy ją odczuć w okresie świątecznym. Ceny Karpia są już nawet 30 proc. wyższe niż miało to miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niestety im bliżej Wigilii, tym wyższe ceny będzie osiągać karp.

Karp w tym roku wyjątkowo drogi

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnego karpia. Z szacunków ekspertów wynika, że już teraz za karpia płacimy średnio o 25-30 proc. więcej niż miało to miejsce przed rokiem. Portal "Agro Strefa" informuje, że za kilogram karpia musimy teraz zapłacić około 18-20 zł. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Mazowsza (22,50 zł za kg) i Małopolski (22 zł za kg).

Karpie/ YouTube @TKB Dolsat
Karpie/ YouTube @TKB Dolsat
Karpie/ YouTube @TKB Dolsat

Niestety to nie koniec wzrostu cen tego świątecznego przysmaku. Niestety, to nie koniec złych wieści. Im bliżej Wigilii i świąt, tym ceny będą wyższe. Skąd tak wysokie ceny?

Niewiele osób wie, że karpie karmi się zbożami, a cena tychże w ostatnim roku mocno poszybowała do góry. "Fakt" donosi, że był to wzrost rzędu nawet 50 procent. Jeszcze bardziej zdrożał mocznik wykorzystywany w hodowli karpia. W tym przypadku cena podskoczyła o 100 procent! Do tego doliczyć należy wzrost cen paliwa, gazu i energii elektrycznej.

Karp/ YouTube @wegeboy1
Karp/ YouTube @wegeboy1
Karp/YouTube @wegeboy1

Do wzrostu cen karpia przyczyniła się jego zmniejszona ilość w stawach. Hodowca karpia w rozmowie z "Faktem" wskazał, że spadek liczby osobników wyniósł około 20-30 procent, a to też musi się negatywnie odbić na cenie.

Planujecie w tym roku zakup karpia? A może rozważacie rezygnacje z jego zakupu?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie tarczy antyinflacyjnej. Już niebawem ceny za energię, gaz i paliwo pójdą w dół

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niezwykłe chwile miały miejsce w "Pytaniu na śniadanie". Prowadzący nie wierzyli własnym oczom. Fani "Sanatorium miłości" nie kryją radości

O tym się mówi w Polsce: Jarosław Kaczyński przyciągał wzrok w drodze do kościoła. Postawił na wyjątkowy element garderoby

O tym się mówi na świecie: Meghan Markle wciąż budzi kontrowersje w pałacu. Czy Harry prosił Williama i Kate o pomoc